Ak ste sa už rozhodli, že elektrickú garnižu chcete, teraz je ten správny moment na výber tej, ktorá najviac vyhovie Vaším potrebám. V tomto článku si povieme o jednotlivých funkciách garniž a povieme si aj to, ktorá garniža vybrané funkcie podporuje.

1 - Dĺžka garniže:

Dĺžka je prvá vec, ktorú musíte zistiť. To, ako garnižu správne zamerať zistíte v druhom článku. Všetky naše garniže, či už ide o tie s pohonom Somfy Glydea Ultra alebo Mio Decor mMotion sú vyrábané na mieru s presnosťou na 1cm! Pri nákupe si zvolíte rozhranie dĺžky, v ktorom je Vaša garniža a následne do políčka presná dĺžka zadáte Vami požadovanú dĺžku. Napríklad, ak chcete garnižu 358 cm dlhú, zvolíte si dĺžku od 350-400cm na základe čoho sa Vám zobrazí správna cena a do ďalšieho políčka zadáte 358cm.

2 - Smer posunu závesu:

Druhým a najvizuálnejším rozdielom v garnižiach je posun závesu. Ide o to, ako sa záves zatvára.

  • Zatváranie na stranu - V tomto prípade je na garniži upevnený len jeden záves, ktorý pri zatváraní prechádza celou dĺžkou garniže. To znamená, že ak je otvorený, tak je celý záves na jednej strane garniže.
  • Zatváranie na stred - Tu je už potrebné mať dva závesy. Toto zatváranie si najlepšie predstavíte tak, ako je to pri opone v kine. Keď je garniža otvorená, tak polovica závesu je na jednej a druha polovica na druhej strane garniže, pri zatváraní sa závesy strednú v strede.

Dobrou správou je, že všetky garniže sú dostupné s obidvoma variantami zatvárania a dokonca tento výber nie je príplatkový. Takže sa len rozhodnite, ako Vám garniža vyhovuje a podľa toho zvoľte toto políčko v objednávke.

3 - Značka:

V našej ponuke máme aktuálne dve značky garniž. Ide o známu značku Somfy a o značku Mio Decor, ktorú na Slovensku výhradne zastupujeme. Vo všeobecnosti platí, že Somfy motory sú drahšie ako ti Mio Decor. Zároveň Mio Decor motory ponúkajú oproti motorom Somfy rôzne výhody (ďalšie body). Pokiaľ však chcete výlučne znaku Somfy, tak je zbytočné vyberať spomedzi motorov Mio Decor. Pokiaľ pre Vás značka nehrá úlohu, toto rozhodnutie môžete preskočiť. 

4 - Spôsob ovládania:

To, akým spôsobom chcete garnižu ovládať, má vplyv na jej výber. Preto je dôležité najmä pri garnižiach Somfy porozmýšľať nad tým, ktorý z daných spôsobov Vám vyhovuje.

  • Ovládanie klasickým nástenným vypínačom - Pokiaľ ste s garnižou počítali už pri tvorbe elektroinštalácie a chcete mať na ňu aj klasický nástenný vypínač, potom si môžete vybrať garnižu Somfy Glydea Ultra WT alebo ktorúkoľvek garnižu Mio Decor (okrem batériových). Dôležité je povedať, že garnižu Somfy vo verzií WT nie je možné ovládať diaľkovým ovládaním!
  • Ovládanie diaľkovým ovládaním alebo batériovým vypínačom - Aby ste mohli ovládať garnižu pomocou diaľkového ovládania alebo batériového vypínača, môžete si zvoliť medzi garnižou Somfy Glydea Ultra RTS alebo ktoroukoľvek garnižou Mio Decor (vrátane batériovej). Opäť, ak si zvolíte Somfy Glydea ultra vo verzií RTS, nebudete ju môcť ovládať klasickým nástenným vypínačom.
  • Ovládanie pomocou Smart Home systému - Tu je treba povedať, že Smart Home systémov existuje naozaj veľa. Ak chcete použiť len jednoúčelový Smart Home systém od Somfy, potom je tým správnym riešením Somfy Glydea Ultra RTS. Ak však chcete mať otvorené možnosti integrácie do všetkých bežných Smart Home Systémov, ako sú Fibaro, Homey, Loxone, Domotron, Elko či Control4, potom by Vaša voľba mala smerovať buď na Somfy Glydea Ultra WT alebo ktorúkoľvek Mio Decor garnižu
  • Ovládanie pomocou funkcie Touch Motion - Funkcia Touch Motion je takpovediac pomocná funkcia pre otváranie - zatváranie závesu pomocou potiahnutie. Pri tejto funkcií nemusíte záves zaťahovať celý, stačí jednoducho len potiahnuť záves tým smerom, kam sa má posunúť a o zvyšok sa postará motor. Táto funkcia je podporovaná Garnižou Somfy Glydea Ultra RTS a všetkými garnižami Mio Decor.

Ako teda na to?

Výber v bodoch 1 a 2 je veľmi jednoduchý, pretože všetky garniže sú dostupné na mieru s obidvoma spôsobmi zatvárania závesov. Body 3 a 4 sú už vylučovacie. To znamená, že ak Vám napríklad záleží na ovládaní garniže klasickým nástenným vypínačom, automaticky ste vylúčili garnižu Somfy Glydea Ultra RTS. Ak však chcete ovládať garnižu vypínačom na stene, aj diaľkovým ovládaním, tak ste prakticky vylúčili komplet značku Somfy. Preto je veľmi jednoduché tie výbery zhrnúť tak, že pokiaľ Vám nezáleží na značke, tak garniže Mio Decor ponúkajú za lepšiu cenu viac možnosti ovládania, silnejší motor a veľmi podobnú kvalitu.